Z powiatu

Polish Czech English German
czwartek, 08 kwiecień 2021 11:53

Umowa na budowę obwodnicy Sidziny podpisana

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

Do 2028 roku powstaną dwie nowe obwodnice. Drogi te powstaną w powiecie prudnickim oraz w powiecie nyskim. W środę (7 kwietnia) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowy na STEŚ-R, czyli studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej....

Planowana obwodnica Sidziny, o długości około 8 km, ma przebiegać przez gminy Skoroczyce, Łambinowice i Niemodlin. W jej ramach powstać ma most przez Nysę Kłodzką, ronda w miejscu połączenia z istniejącą drogą krajową nr 46 oraz system budowli ochrony środowiska naturalnego i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Mieszkańcy Sidziny i okolic będą mogli korzystać z nowej obwodnicy za siedem lat. Przetarg na STEŚ-R dla tej inwestycji wygrała firma Zakład Projektowo-Budowalny P.S. na kwotę niemal 3 mln złotych (a dokładnie 2 942 590,50 zł).

- Ta inwestycja poprawi stan bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców gminy Skoroszyce, mieszkańców powiatu, ale wszystkich odwiedzających województwo opolskie i przejeżdżających na tym odcinku z Opola do Kłodzka – akcentował Damian Nowakowski, wicestarosta nyski.

Warto dodać, w 2028 roku powstanie również obwodnica w powiecie prudnickim. Podstawowym celem budowy obwodnicy Prudnika jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 41. Jak podkreśla wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, dzięki tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg.

Obwodnica Sidziny i Prudnika to inwestycje realizowane w woj. opolskim w ramach rządowego "Programu budowy 100 obwodnic" na lata 2020-2030. W sumie w ramach rządowego programu 100 obwodnic w województwie opolskim mają powstać cztery obwodnice (Brzeg, Lędziny, Prudnik, Sidzina).

Konferencja prasowa - źródło Radio Opole

Umowa na budow obwodnicy w powiecie nyskim podpisana