Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
poniedziałek, 21 wrzesień 2020 09:44

Obchody 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

Na pl. Kopernika pod pomnikiem Patriotom Polskim odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i obchody Dnia Sybiraka. O wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu lat nikt nie może zapomnieć, dlatego dzisiaj uczczono pamięć poległych i pomordowanych przez Armię Czerwoną....

Obchody 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polsk i Dnia Sybiraka

Nysa pamięta o Sybirakach ">

">

Uroczystości odbyły się z udziałem władz samorządowych, delegacji kombatanckich, służb mundurowych oraz młodzieży szkolnej. Powiat Nyski reprezentował starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz.

Celem obchodów jest m.in. przypomnienie losu zesłańców i bohaterów, którzy oddali życie za Ojczyznę i zasłużyli na naszą pamięć. Obchody są symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.

Oprawę artystyczną przygotowała Szkoła Podstawowa nr 3 w Nysie. W podniosłym nastroju odśpiewano „Marsz Sybiraków” i „Kwiaty Polskie”, a także mogliśmy usłyszeć wiersze „Pieśń o fladze” i „Wróciłam przed laty” w wykonaniu Karoliny Satory oraz Kariny Puczkowskiej.

Dodatkowo, delegacje złożyły wieniec i kwiaty przed tablicą upamiętniającą Sybiraków, która znajduje się na ścianie głównej Bazyliki Św. Jakuba St. Apostoła i Św. Agnieszki w Nysie.

Druga Wojna Światowa przyniosła kolejny tragiczny rozdział w historii polskich Sybiraków. Wkroczenie Sowietów 17 września 1939 roku na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej przyniosło aresztowania, wcielenia do Armii Czerwonej oraz masowe deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu. Deportacje te miały na celu eksterminację Polaków poprzez pracę w nieludzkich warunkach. Obywatele polscy byli w barbarzyński sposób uprowadzani z domów, rozdzielani ze swoimi bliskimi, odzierani z godności, skazywani na katorgę, głodzeni i zmuszani do morderczego wysiłku.

Pełna galeria zdjęć na Facebooku – zobacz