Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
wtorek, 11 luty 2020 10:55

Węgierska dusza i wyobraźnia - rzeźby Lajosa Győrfiego w Muzeum

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

W piątek, 7 lutego, w Muzeum Powiatowym w Nysie odbył się wernisaż wystawy "Węgierska dusza i wyobraźnia"....

Wystawa prezentuje twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy węgierskich – Lajosa Győrfi. Dzieła artysty nawiązują do historii Węgier, wyrażają szacunek do węgierskości i kultury europejskiej. Widoczne są w nich elementy tradycji polskiej.

Wystawę można obejrzeć do 8 marca 2020 r. 

Wernisaż wystawy "Węgierska dusza i wyobraźnia - rzeźby Lajosa Győrfiego w nyskim muzeum

Lajos Győrfi urodził się w 1960 r. w położonej w sercu Wielkiej Niziny Węgierskiej miejscowości Karcag w krainie Kunlapos, której nieograniczone przestrzenie pozostawiły trwały ślad w całym życiu rzeźbiarza. Ojciec będący pasterzem koni, pozwalał mu galopować wierzchem aż po horyzont. Bezkres stepu zaowocował umiłowaniem wolności, która charakteryzuje sztukę i byt artysty. Życiową pasją stała się rzeźba co zaowocowało studiami w ASP w Budapeszcie pod opieką mistrza Miklosa Borsosa. Jak twierdzi "talentu nie dają za darmo, należy na niego zapracować" – lata na studiach i późniejsze cechowała chęć działania, wytrwałej pracy i miłości, bo wtedy poznał dziewczynę z Polski, Marysię ze Strzegomia. W 1984 r. pobrali się i w ten sposób na kulturę i sztukę Lajosa, głęboko zakorzenioną w węgierskiej tradycji zaczęła oddziaływać duchowość polskiej żony.

W ciągu 30 lat pracy twórczej artysta wykonał około 250 dzieł sztuki, które wpisały się w przestrzeń publiczną wielu miast. Jednym z jego ulubionych jest pomnik bitwy pod Parkanami (węg. Párkány, obecnie Štúrovo na Słowacji), w którym król Polski Jan III Sobieski obwieszcza ostateczne wyzwolenie spod jarzma osmańskiego. Győrfi tworzy nie tylko rzeźby historyczne, jego pracownię wypełnia wiele dzieł o innej tematyce, sięgające jednak do korzeni, przyrody i kultury europejskiej. Na wystawie zostanie zaprezentowana w atrakcyjny sposób duża część twórczości artysty.