Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
środa, 13 maj 2020 13:03

Wirtualna Noc Muzeów w sobotę 16 maja

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza na wirtualną Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 16 maja. Wydarzenie będzie miało ciekawą formułę. Początek o godz. 18:00...

Noc Muzeów, to impreza, która odbywa się w europejskich miastach już od 23 lat. Jest to akcja, podczas której można zwiedzić różne placówki, instytucje i muzea całkowicie za darmo, przy czym najczęściej zwiedzaniu towarzyszą dodatkowe atrakcje.

Po raz pierwszy zorganizowano ją w 1997 r. w Berlinie pod nazwą Długa Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) – wzięło w niej wówczas udział zaledwie 18 obiektów. W Polsce Noc Muzeów organizowana jest od 2003 roku – po raz pierwszy w poznańskim Muzeum Narodowym. Od tamtej pory z roku na rok liczba muzeów otwierających się tego wieczoru wzrasta lawinowo. Data tej magicznej nocy zawsze wyznaczana jest w okolicach 18 maja, kiedy to obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów – święto ustanowione w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), dział  ającą przy UNESCO.

W tym roku wzięcie udziału w tej bardzo rozpoznawalnej i popularnej imprezie wyraziło ponad 150 miast polskich (w samej Warszawie – ponad 200 placówek). Ze względu na ograniczenia związane z epidemią COVID19, Noc Muzeów w 2020 roku zaplanowana na 16 maja, została odwołana. Jeśli okaże się to możliwe – kolejny planowany termin, to 2. Poł. Września, kiedy przewidziane są imprezy związane z Europejskimi Dniami Dziedzictwa.

Muzeum Powiatowe w Nysie od 10 lat włącza się w tą międzynarodową akcję, co roku otwierając tego wieczoru nowe wystawy, organizując dodatkowe atrakcje, również z myślą o najmłodszych. W tym roku – ponieważ nie może przyjąć dużej grupy osób – chce zaprosić na Wirtualną Noc Muzeów, którą zrealizuje dokładnie 16 maja. Przewidujemy spędzenie wspólnego wieczoru z kulturą, sztuką i historią, choć tylko przed ekranem komputera – zachęcamy do czytania i oglądania udostępnianych co pół godziny postów, a także do ich komentowania.

Początek o godz. 18.00!