Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
poniedziałek, 27 styczeń 2020 13:18

Uważajmy na oszustów

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

W ostatnich dniach Policja odnotowała wzmożoną aktywność oszustów, wyłudzających od starszych osób pieniądze. Niestety, w jednym przypadku udało się przestępcom wyłudzić 60 000 złotych. Musimy pamiętać, że przestępcy wciąż modyfikują swoje techniki......

Niestety, w jednym przypadku udało się przestępcom wyłudzić 60 000 złotych. Musimy pamiętać, że przestępcy wciąż modyfikują swoje techniki oszustwa. Rozmawiajmy z naszymi dziadkami i rodzicami o tym zagrożeniu. Jeśli znamy osoby samotne, warto również je uczulić na tego typu przestępstwa.

Do mieszkanki z gminy Pakosławice zatelefonowała kobieta i przedstawiła się jako jej wnuczka. Podczas rozmowy poinformowała 71-latkę, że jej syn potrącił dziewczynkę w Holandii i potrzebuje pieniądze aby wyjść z aresztu. W sprawie będzie kontaktować się tłumacz z holenderskiej prokuratury. Po chwili w jej mieszkaniu pojawił się mężczyzna podający się za adwokata, któremu seniorka przekazała 40 000 złotych. Po około 10 minutach ponownie zadzwoniła „wnuczka” z informacją, że potrącona dziewczynka zmarła i potrzebna jest większa kwota pieniędzy. Seniorka chcąc pomóc synowi, w konsekwencji przekazała oszustom 60 000 zł.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje. Najlepiej osobiście nawiązać kontakt z członkiem rodziny, który zwrócił się o pomoc. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie posiadane przez siebie numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer 112.

Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych - informujmy rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Informacja: Policja w Nysi