Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
czwartek, 10 październik 2019 15:07

Tężnia w Głuchołazach doceniona i podwójnie nagrodzona!

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

Starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz oraz architekt Piotr Opałka odebrali w środę. 9 października, nagrody w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego. W kategorii Obiekt Użyteczności Publicznej wyróżniona została głuchołaska......

Starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz oraz architekt Piotr Opałka odebrali w środę, 9 października, nagrody w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego. W kategorii Obiekt Użyteczności Publicznej wyróżniona została głuchołaska Tężnia. Obiekt zdobył także nagrodę internatów.

Głuchołaska tężnia widokowa została wyróżniona m.in. za innowacyjne połączenie funkcji tężni oraz wieży widokowej wraz z poprawnym wpisaniem obiektu w kontekst urbanistyczny i krajobrazowy parku zdrojowego. Jurorzy zwrócili także uwagę na fakt wzbogacenia tradycji uzdrowiskowych Głuchołaz i atrakcji turystycznych miasta o nowy, ciekawy architektonicznie obiekt tężni widokowej, łączący w sobie funkcje lecznicze, rekreacyjne i edukacyjne. Ponadto, zwrócono również uwagę na zastosowanie materiałów konstrukcyjnych z naturalnego drewna, zapewniających symbiozę wieży z otoczeniem.

Przypomnijmy, inwestorem głuchołaskiej tężni solankowej jest Powiat Nyski, projektantem nyski architekt Piotr Opałka, a wykonawcą wrocławska firma Budownictwo.

Warto także podkreślić, że nagrodę Marszałka w kategorii PRZESTRZEŃ PUBLICZNA „Rewitalizacja dawnego obszaru uzdrowiskowego na terenie położonym w miejscowości Głuchołazy” zdobyła Gmina Głuchołazy (powiat nyski) za wyremontowany Park Zdrojowy w Głuchołazach. Dodajmy, że park ten znajduje się w okolicy tężni.

Do konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego od 2008 roku zgłoszono 191 różnych przedsięwzięć. Liczba przyznanych nagród i wyróżnień wyniosła 48.

Pełna lista laureatów (kliknij).

Zdjęcia: Województwo Opolskie

Authors: Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)