Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
wtorek, 07 maj 2019 11:26

Uroczystości trzeciomajowe w Nysie

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Nysianie po raz kolejny pokazali jak ważne są dla nich barwy narodowe i przywiązanie do wartości. Majówka w naszym mieście była patriotyczna i bardzo aktywna....

Majówka w naszym mieście była patriotyczna i bardzo aktywna. 2 maja świętowaliśmy Dzień Flagi. Dumna biało-czerwona została wciągnięta na maszt przed Urzędem Miejskim, a niezawodne przedszkolaki przedstawiły krótki program artystyczny. Dzień później dumą po raz kolejny napawały nas obchody związane z Konstytucją 3 maja, pierwszym takim dokumentem w Europie i drugim na świecie.

">

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Obchodzimy je od 2004 r. W tym dniu dominują tylko dwa kolory – biały i czerwony; w domach, instytucjach i naszych sercach. W Nysie, podobnie jak w całej Polsce, świętowały całe rodziny. Prawdziwy uśmiech na twarzy wywołały przedszkolaki z flagami w ręce, deklamujące wiersze i śpiewające piosenki. Nasza flaga dumnie załopotała też na maszcie przed Urzędem Miejskim.

Dumni z flagi i konstytucji

Dumni z flagi i konstytucji

Dumni z flagi i konstytucji

Dumni z flagi i konstytucji

3 maja mieliśmy kolejny powód do dumy, wspominając naszą Konstytucję 3 maja – pierwszą ustawę zasadniczą w Europie i trzecią na świecie.  Uchwalona w 1791r. konstytucja była bardzo nowatorskim dokumentem jak na ówczesne czasy. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, znosiła wolną elekcję i liberum veto.

Obchody Święta Konstytucji 3 maja w naszym mieście rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w naszej Bazylice. Później licznie przybyłe delegacje zgromadziły się pod Pomnikiem Patriotom Polskim, gdzie wspólnie oddano hołd twórcom pierwszej europejskiej ustawy zasadniczej. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Nyski, Andrzej Kruczkiewicz.

Oprawę artystyczną wydarzenia zapewniła nyska orkiestra dęta. Na koniec delegacje tradycyjnie złożyły kwiaty i wieńce po pomnikiem. Wśród licznie przybyłych na obchody gości byli m.in. parlamentarzyści, władze gminy i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, nyskiej PWSZ, lokalne stowarzyszenia, harcerze i młodzież szkolna.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów Święta Konstytucji 3 maja na Facebookuzobacz album

Wydział Administracyjno-Organizacyjny UM


 Starosta Andrzej Kruczkiewicz i wicestarosta Jacek Chwalenia, w imieniu całego Zarządu Powiatu Nyskiego, wzięli udział w nyskich obchodach 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczestniczyli w nich parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele......

W uroczystościach uczestniczyli w nich parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych oraz organizacji i stowarzyszeń. Obecni byli także kombatanci, harcerze, studenci i młodzież szkolna.

W Nysie uroczystości 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od mszy w intencji Ojczyzny w Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki z udziałem licznych delegacji i pocztów sztandarowych.

Następnie uczestnicy obchodów przeszli ulicami Nysy przed Pomnik Patriotom Polskim. Tam starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz wygłosił okolicznościowe przemówienie. W części artystycznej recytowano wiersze i śpiewano. W dalszej części uroczystości kompania Artylerii Legii Polsko - Włoskiej w Nysie oddała salwę honorową, a delegacje złożyły przed pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Dodajmy, że obchody, podobnie jak w latach ubiegłych, uświetniła Nyska Orkiestra Dęta.

Starostwo