Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
poniedziałek, 18 luty 2019 12:45

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Nysie główne uroczystości odbędą się pod Pomnikiem Patriotom Polskim i w Nyskim Domu Kultury....

Wspólnie oddajmy hołd bohaterom, którzy nie złożyli broni i nie godząc się z narzuconym dyktatem z Moskwy, walczyli o wolną Polskę.  Za swoją patriotyczną postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. W Nysie główne uroczystości odbędą się pod Pomnikiem Patriotom Polskim i w Nyskim Domu Kultury.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nysie

24.02.2019r. (niedziela)

godz.18.30 – Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Bazylice Mniejszej św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie

1.03.2019r. (piątek)

godz. 12.00 – zbiórka pod tablicą mjra Hieronima Dekutowskiego, przy ul. Dąbrowskiego -  symboliczne  zapalenie zniczy, przemarsz uczestników pod pomnik „Patriotom Polskim”       

ok. godz.12.30 - Pomnik  "Patriotom Polskim" – Plac Kopernika  • Hymn państwowy• Złożenie wieńców,  kwiatów, zapalenie zniczy• Po uroczystości pod pomnikiem przemarsz uczestników do Nyskiego Domu Kultury.

godz. 13.00 - Nyski Dom Kultury - Mała scena im.  Jerzego Kozarzewskiego - I piętro

- Montaż słowno-muzyczny „…Powiedz mi cokolwiek…” - wspomnienie  Jerzego Kozarzewskiego  w oparciu o listy poety i żołnierza wyklętego w wykonaniu Anny Pawliszyn, Danuty Kobyłeckiej i Marka Kędzierskiego.

1 marca w całym kraju odbywają się uroczyste msze,  koncerty i projekcje filmów, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Data ta nie jest przypadkowa. Święto Żołnierzy Wyklętych jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę w 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu "Wolność i Niezawisłość" - ostatniej ogólnopolskiej konspiracji niepodległościowej, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. W mokotowskim więzieniu strzałem w tył głowy zamordowani zostali Łukasza Ciepliński i jego towarzysze walki. Komunistyczna propaganda nazywała ich "bandytami", "zdrajcami", i „zaplutymi karłami reakcji”. Urządzano pokazowe procesy, jak w przypadku rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak szacują historycy, do połowy lat 50-tych przez konspirację niepodległościową przeszło nawet pół miliona ludzi.  W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, sprzeciwiających się władzy narzuconej z Moskwy.

Narodowy DzieD Pamici {oBnierzy Wykltych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w tym roku obchodzimy po raz dziewiąty. Został uchwalony przez polski Parlament w 2011r. Po pół wieku zakłamania, bohaterowie walczący o wolną Polskę żyją w naszej pamięci, a ich postawa jest znakomitym wzorem do naśladowania dla dzisiejszego pokolenia Polaków. Żołnierze Wyklęci udowodnili, że istnieje coś więcej niż doraźne korzyści, a dla wartości w które się wierzy, warto poświecić wiele, nawet własne życie.

Wydział Administracyjno-Organizacyjny