Wydrukuj tę stronę
czwartek, 27 grudzień 2018 11:04

Ławka przypomni historię oręża polskiego

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Gmina Nysa wzięła udział w konkursie pn.: „Ławka Niepodległości dla samorządów” i otrzymała dofinansowanie na realizację zadania związanej z budową pomników upamiętniających tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego......

Ławka pomnikowa upamiętnia 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Ministerstwo Obrony Narodowej w dniu 9 października 2018 r. rozstrzygnęło konkurs ofert na budowę „Ławek Niepodległości”. Multimedialna Ławka Niepodległości stanie w każdym województwie. Na Opolszczyźnie staną w gminach Nysa, Olesno i Pawłowiczki.

Program budowy Ławek Niepodległości  to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ogromna liczba zgłoszeń samorządów jest dowodem przywiązania do tradycji i szacunku dla wojska oraz historii naszej Ojczyzny. Do Ministerstwa wpłynęły łącznie 262 oferty. Przyznano dotacje na budowę 143 „Ławek Niepodległości”. 

„Ławki Niepodległości” wyposażone są w fotokody QR, które umożliwiają ściągnięcie materiałów historycznych. Każda z ławek ma wmontowaną ładowarkę, port WiFi oraz posiada podświetlenie LED. 

Całkowity koszt realizacji zadania budowy „Ławki Niepodległości” wyniósł 34.349,70 zł z czego dofinansowanie ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej stanowi 80%.  

Dnia 21 grudnia 2018 r. „Ławka Niepodległości” udostępniona będzie dla mieszkańców Gminy.