Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
wtorek, 13 listopad 2018 13:07

Łączyła ich miłość do Polski - widowisko historyczne w NDK

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Po gali Trytona w Nyskim Domu Kultury obejrzeliśmy niezwykle ciekawe przedstawienie historyczne „Drogi do Niepodległości" w reżyserii Andrzeja Czernika i Marka Kędzierskiego. Oprawę muzyczną spektaklu zapewniło niezawodne Nyskie Studio Piosenki...

Dyrektor nyskiego Muzeum i historyk Edward Hałajko wraz z rzecznikiem Starostwa Powiatowego Bartoszem Bukałą przeprowadzili nas przez 100 lat historii. Cofnęliśmy się o właśnie o wiek, by jeszcze raz przyjrzeć się najważniejszym wydarzeniom minionych 100 lat w kontekście Polski i Polaków.

Ta retrospektywna wycieczka pozwoliła lepiej zrozumieć trudną i zawiłą drogę Polaków do wolności i niepodległości.

Wszystko okrasiły przejmujące interpretacje znanych patriotycznych pieśni w wykonaniu Nyskiego Studia Piosenki. Podopieczni Dariusza Orłowskiego byli w swych interpretacjach tak przekonujący, że mogliśmy niemal na własnej skórze poczuć emocje wydarzeń, o których śpiewali na scenie.

Kanwą przedstawienia „Drogi do Niepodległości" było spotkanie Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego w Tokio w 1905r. W rolę Marszałka wcielił się dyrektor NDK Marek Kędzierski, zaś współzałożyciela Narodowej Demokracji zagrał Andrzej Czernik.

Jak doskonale wiemy z historii, tych mężów stanu dzieliło niemal wszytko, ale łączyło jedno - wielka miłość do Ojczyzny. Ostatecznie to ich wspólne wysiłki, a także innych polskich patriotów, jak Ignacy Jan Paderewski, doprowadziły do tego, że Polacy po 123 latach zaborów mogli w końcu cieszyć się wolnością.

Wydział Administracyjno-Organizacyjny