Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
środa, 19 wrzesień 2018 00:53

Obchody 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

Na pl. Kopernika pod pomnikiem Patriotom Polskim odbyły się obchody 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka oraz 90. rocznicy powstania Związku Sybiraków....

 Uroczystości odbyły się z udziałem władz samorządowych, delegacji kombatanckich, służb mundurowych oraz młodzieży szkolnej.

Podczas uroczystości uhonorowano władze samorządowe, które szczególnie przysłużyły się dla Związku Sybiraków. Medal otrzymał m.in. starosta nyski Czesław Biłobran.


Wczoraj odbyły się uroczyste obchody 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka oraz 90. rocznicy powstania Związku Sybiraków. Były wspomnienia trudnych, minionych czasów, ale uczestnicy skupili się głównie na teraźniejszości i przyszłości. Sybiracy przypominali młodym o wartościach, patriotyzmie i o tym, jak być patriotą także w czasach pokoju.

17 września 1939r. Polska zmagająca się z okrutną napaścią hitlerowskich Niemiec, dostała kolejny potężny cios. Rosjanie wkroczyli do Polski,  łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Tym samym spełnił się najczarniejszy scenariusz, a nasz kraj nie miał już żadnych szans w walce na dwóch frontach z potężnymi armiami  okupantów. Napaść sowiecka na Polskę była częścią tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, który tuż przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Sowieci od momentu zajęcia wschodnich terenów II Rzeczpospolitej stosowali taktykę powszechnego zastraszenia, która miała im ułatwić realizację politycznych celów. Rozpoczęły się więc masowe aresztowania, które dotknęły w głównej mierze polską inteligencję; oficerów, nauczycieli, przedsiębiorców czy prawników. Najbardziej dotkliwą i powszechna formą represji były masowe wywózki na Syberię, gdzie zmuszano naszych rodaków do przebywania w nieludzkich warunkach i katorżniczej pracy. Wywożono całe rodziny, wiele osób nie przeżyło już samego transportu w głąb ZSRR. Według historyków, masowe deportacje objęły nawet 1,5 miliona Polaków. Przeżył tylko co czwarty. Dziś Sybiracy przekazują trudną historię młodemu pokoleniu, wychowanemu już w wolnej Polsce i Europie czasów pokoju. A jak było widać w czasie wczorajszych uroczystości, młodzi tę wiedzę chłoną chętnie, a patriotyzm nie jest dla nich reliktem minionych czasów, a istotną wartością.

Najpierw odbyły się tradycyjne obchody pod pomnikiem Patriotom Polskim. Uroczystości uświetnił chór Hosanna, wysłuchaliśmy też interpretacji wierszy w wykonaniu Marii Szynkiewicz i Zofia Kalwary z Dziennego Domu Pobytu. W tym momencie zapewne niejednemu uczestnikowi obchodów zakręciła się łezka w oku. Na wniosek Związku Sybiraków Koło w Nysie, Zarząd Główny  Związku  Sybiraków w uznaniu zasług  za wsparcie statutowych działań oraz pomoc Sybirakom w życiu codziennym wyróżnił Medalem Pamiątkowym – 90- lecia Powstania Związku Sybiraków: Starostę Nyskiego Czesława  Biłobrana, Burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza oraz Zastępców Burmistrza Piotra Bobaka  i Marka Rymarza.  Później tradycyjnie liczne delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem.

Nysa pamita o bohaterach - Aktualno[ci

A po uroczystościach pod pomnikiem na spektakl z okazji Dnia Sybiraka zaprosili podopieczni Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie. Dzieci z niezwykłą pasją i zaangażowaniem deklamowały wiersze i śpiewały piosenki. W pewnym momencie także Sybiracy przyłączyli się do najmłodszych, tworząc wspaniały międzypokoleniowy krąg.

Relacja video z wydarzenia w najbliższym odcinku Nyskiej Kroniki Filmowej.

A pełna relacja zdjęciowa z wydarzenia tutaj


 Program obchodów:

godz. 10.00  - POMNIK " PATRIOTOM POLSKIM " – Plac Kopernika

  • Hymn Państwowy.
  • Wystąpienie Burmistrza Nysy.
  • Wystąpienie Prezesa Związku Sybiraków Koło Ziemi Nyskiej.
  • „Kwiaty Polskie” w wykonaniu chóru Hosanna pod dyrekcją Mariusza Drożdzala.
  • Wręczenie medali pamiątkowych z okazji 90. rocznicy powstania  Związku Sybiraków
  • Recytacja wierszy okolicznościowych w wykonaniu seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Nysie.
  • Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy.
  • „Marsz Sybiraków” w wykonaniu chóru Hosanna pod dyrekcją Mariusza Drożdzala.
  • Zakończenie uroczystości.